Teams, Marci Cook Memorial Simcoe Arms Tournament, 2016-2017 (Simcoe Minor Hockey)
Team Finder
Contact
Search
Login
Contact
Search
Home
Team Finder
Organization Menu
Home
Information
Executive & Staff
Contact Us
Manual of Operations
Fair Play Code - Players
Fair Play Code - Parents
Discovery Parent Presentation
Registration
2023-2024 General Info
Tournaments
Simcoe Optimist U6 & U7 Fun Day
Simcoe Lions U8 Tournament
Marci Cook Memorial Simcoe Arms
Player Development
OMHA Player Development Model
IP Program Implementation and OMHA Sanctions
OMHA Clarification Ip Program Implementation and Sanctions
Programming Novice and Below
Resources
Resources
Coach Application
Concussion Testing
Intertown Local League Rules
Coach Qualification Requirements
Team Selection Process
Ref Expense Sheet
Ref Signals
Complaint Form
Financial Assistance
Financial Assistance
Hockey Canada Assist Fund
Jumpstart
Clinics
Making Headway In Sports
Shared Ice Coach Clinic
Weekly Ice Schedule
Organization Calendar
Unused Ice Slots
Links
Links
OMHA Respect in Sport
Marci Cook Memorial Simcoe Arms Tournament Menu
Tournament Home
Tournament News
General Information
Registration
Participating Teams
List of Divisions
Full Schedule
Home
Seasons
2016-2017
Marci Cook Memorial Simcoe Arms Tournament
Teams
Sitemap
Standings & Schedules
Novice
Atom
PeeWee
Bantam
Midget
Venues
This Tournament is part of the 2016-2017 season, which is not set as the current season.
Participating Teams
Novice
8 teams
Standings
Ancaster Flyers (Tim Hortons)
Coldwater Wildcats
Dunnville Novice #1
Langton Country Sports
Simcoe Pita Pit
South Kent Lightning - Graphic Emporium
Stoney Creek Maple Leafs (Dodge Caravan)
Waterford Wildcats (W.F.F.A.)
Atom
8 teams
Standings
Cambridge
Dunnville Atom 2
Dunnville Mudcats #3
Simcoe Edge Imaging
Simcoe Giant Tiger
Simcoe Malo Molars
Wasaga Stars - McDonalds
Welland Shadows
PeeWee
8 teams
Standings
Brantford Golden Eagles
Dunnville Turkstra Lumber
Port Colborne Sailors #1
Simcoe Arms
Simcoe Kal Tire
Simcoe Mckiee & Farrar
Tillsonburg Toronados
Waterford Wildcats
Bantam
8 teams
Standings
Blyth/Brussels Crusaders
Caledonia Burgundee-Clark Companies
Langton Booth Harbour
Port Stanley Sailors
Simcoe Barry's Salt
Simcoe Pharmasave
Tavistock Titans
Thornton Tigers
Midget
12 teams
Standings
Belmont Rangers
Bruce Peninsula Predators #2
Clinton BCH Ice Dogs
Harrow Rams (Wilf Shepley & Son)
Petrolia Oilers
Port Dover Dr. Tom Sarter
Simcoe Dominos Pizza
Simcoe Little Caesars
South Bruce Blade
Welland Harpwood Trophies
West Lincoln Wrath #2
West Lorne Comets